

| Tweet |
Serdecznie dziękujemy Panu dr Arkadiuszowi Więchowi za przekazanie książek do biblioteki szkolnej. Są to:
„Roztajemniczanie strof wieszcza… Studia o dziełach, recepcji i kulcie Juliusza Słowackiego” Krzysztofa Karola Daszyka. Autor książki ukazuje przenikanie się debaty kulturalnej z konfliktowymi artykulacjami ideologii społecznych. Wartość poznawczą, swych interpretacji dzieł Juliusza Słowackiego zawdzięcza uważnej i wnikliwej lekturze, której nie byłoby bez kompetencji metodyki interpretacyjno literackiej.
Praca ta w istotny sposób wzbogaca naszą wiedzę o galicyjskich tradycjach romantyzmu spod znaku Słowackiego.
„Bo imię jego jest Polska”. Tadeusz Kościuszko w patriotycznej legendzie i politycznym micie czasów porozbiorowych” Krzysztofa Karola Daszyka. Niniejsza publikacja , która ukazała się w dwusetną rocznicę wawelskiego pogrzebu naczelnika insurekcji 1794 roku, opisuje w eseistycznym ujęciu jego dzieje pośmiertne – w patriotycznej legendzie
i politycznym micie doby zaborów.
W dniu 29 maja br. odbył się finał IV edycji Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły – królu Władysławie Jagielle, skierowanego do uczniów klas pierwszych. Wydarzenie było doskonałą okazją do przypomnienia sylwetki wybitnego władcy Polski i Litwy.
Formuła konkursu obejmowała test wiedzy o Patronie, a także przygotowanie krótkiego filmu pt. „Patron w naszych oczach”. Uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą, kreatywnością i umiejętnością współpracy w zespołach klasowych.
Klasy: 1A, 1D, 1E i 1F zaprezentowały autorskie spojrzenie na życie i dokonania króla Władysława Jagiełły. W prezentacjach nie zabrakło scen inspirowanych wydarzeniami historycznymi. Były korony, peleryny, miecze i wiele innych rekwizytów przybliżających realia epoki. Publiczność nagradzała występy gromkimi brawami.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięską pracę klasy 1E, która tym samym zdobyła nagrodę główną – środki na dofinansowanie dowolnego wydarzenia klasowego.
Wszyscy uczniowie klas uczestniczących w finale otrzymali słodki poczęstunek ufundowany przez organizatorki konkursu Katarzynę Mielecką i Marię Trojanowską.
Serdeczne wyrazy podziękowania kierujemy do:
- członków komisji konkursowej: Pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej, Pani wicedyrektor
Agnieszki Mytnik-Krupki oraz przedstawicieli klasy 2A – zwycięzców poprzedniej edycji
konkursu,
- Emilii Tworzydło i Michała Rębisia za profesjonalne poprowadzenie wydarzenia,
- uczniów z kl. 3E za wsparcie techniczne,
- Bartosza Mierzwy z kl. 3A za przygotowanie dokumentacji fotograficznej.
Wyrazy szczególnej wdzięczności składamy sponsorom nagrody głównej: panu Adamowi Ciszkowi - właścicielowi Piekarni w Dębicy, panu Janowi Mytnikowi i panu Danielowi Mytnikowi - właścicielom firmy PESAM w Dębicy oraz Radzie Rodziców. Ich wsparcie finansowe stanowiło nieoceniony wkład w organizację konkursu i było pięknym przykładem zaangażowania w życie szkoły oraz wspierania inicjatyw rozwijających aktywność uczniów.
Konkurs połączył naukę z pasją odkrywania historii. Umożliwił uczniom głębsze poznanie postaci Patrona szkoły oraz refleksję nad wartościami, które reprezentował, budując jednocześnie poczucie więzi z tradycją i dziedzictwem naszej szkoły.
Do zobaczenia za rok!
Za nami niezwykły czas pełen inspiracji! Cykliczna konferencja prozdrowotna „Mamy moc” oficjalnie dobiegła końca! 28 maja aula w naszej szkole wypełniła się wyjątkowymi gośćmi - Mamami, Babciami, Ciociami naszych uczniów.
Prelegentami podczas trzeciej edycji tego cyklicznego wydarzenia byli:
mgr Rafał Śliż - rzecznik prasowy i kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie “Dlaczego odkładamy zdrowie na później?”
mgr Maciej Weselak - trener personalny i instruktor w FIVE FIT w Dębicy “Ruch jako rozwiązanie problemów”
dr Urszula Binduga - wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zaradzania w Rzeszowie “Jak cofnąć swój zegar biologiczny? Czyli o sile antyoksydantów w diecie”
dr Konrad Klekot - dietetyk, Starszy Specjalista ds. Badań i Rozwoju w Olimp Labs “Suplementacja kobiet - fakty, które zmienią Twoje wybory na zawsze”
Spotkanie nie mogło odbyć się bez wsparcia naszych sponsorów, którzy zadbali o oprawę wydarzenia i ufundowali uczestniczkom upominki, które były formą podziękowania za obecność i wysłuchanie wykładów. Do grona naszych tegorocznych partnerów należą:
Starostwo Powiatowe w Dębicy; UNION PARTS CNC Sp. z o.o.: Latoszyn Zdrój; Olimp Labs; FIVE FIT; Depil Concept; Yasumi; Kwiaciarnia Jodłowa 60A; Projekt Zdrowie
Dziękujemy z całego serca naszym prelegentom za przekazaną wiedzę, partnerom za pomoc w organizacji wydarzenia oraz WAM – uczestniczkom – za to, że współtworzyłyście tę atmosferę. Dbajcie o siebie i zapraszamy na kolejne edycje konferencji!
Zespół biologów działających przy I Liceum w Dębicy Barbara Wójcik, Irena Stawarz, Marlena Garncarz
Klasa 1E o profilu biologiczno-chemicznym zamieniła szkolne ławki na intensywne warsztaty w terenie! W dniach 26-27.05.2026 r. uczniowie ruszyli na podbój najważniejszych przyrodniczych punktów Wrocławia.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania miasta z przewodnikiem. Na trasie znalazły się najbardziej charakterystyczne punkty centrum miasta, takie jak rynek, Ossolineum, Ostrów Tumski, katedra, Aula Leopoldyńska i Wieża Matematyczna w głównym Gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.Kolejnym punktem programu było poznawanie bioróżnorodności roślin i ich przystosowań do życia w różnych środowiskach w Ogrodzie Botanicznym.
Podczas wycieczki do Wrocławia nie mogło zabraknąć spaceru wokół Hali Stulecia i Iglicy. Wieczór upłynął przy podziwianiu pokazu fontanny multimedialnej. Gra świateł, muzyki i wody była idealnym zwieńczeniem pierwszego dnia wycieczki. We wrocławskim ZOO uczniowie mieli okazję zwiedzać Afrykarium i poznać z bliska żółwie pustynne podczas spotkania z ich opiekunem. W Muzeum Przyrodniczym przewodnik zapoznał grupę z historią ewolucji i wyjątkowymi eksponatami takimi jak jedyny w Polsce szkielet płetwala błękitnego!Teoria zamieniona w praktykę, mnóstwo biologicznych ciekawostek i świetnie spędzony czas na klasowej integracji - tak rodzi się pasja do nauki!
W dniu 22 maja br. gościliśmy w naszej szkole pana Tadeusza Bystrzaka - malarza, grafika, projektanta wnętrz, scenografa oraz miłośnika i popularyzatora twórczości architekta Teodora Talowskiego (1857-1910). Panu Tadeuszowi towarzyszyła żona Małgorzata Bystrzak. Małżeństwo wspólnie dzieli tę samą pasję.
Pan Tadeusz Bystrzak wygłosił wykład poświęcony pałacom i dworom znajdującym się w różnych regionach Polski. Omawiając ich rozwiązania architektoniczne, prelegent przybliżył również wiele interesujących ciekawostek związanych z historią tych obiektów.
Nasz gość przekazał na ręce pani dyrektor Ludmiły Stelmach-Kołodziej autorską książkę pt. „Talowski”. Jest to obszerna monografia - album poświęcony życiu i dorobkowi Teodora Talowskiego, napisana z pasją i sercem. Publikacja stanowi efekt wielu lat podróży, pracy w archiwach i muzeach oraz działań prowadzonych w plenerze. W woluminie znalazły się również informacje dotyczące budynku naszej szkoły.
Miłym akcentem wydarzenia była obecność kolegi pana Tadeusza Bystrzaka z czasów studenckich – pana Wacława Jałowca dębickiego plastyka i pedagoga. Panowie mieli okazję do wspomnień.
Serdecznie dziękujemy panu Tadeuszowi Bystrzakowi za odwiedzenie naszej szkolnej społeczności. Spotkanie z tak wyjątkową osobą było dla nas niezwykle inspirujące i pozwoliło lepiej poznać twórczość Teodora Talowskiego.
„Gdy mówię Bystrzak – myślę: Talowski” – te słowa naszego Gościa potwierdzają, że „Galicyjski Gaudi” miał ogromne szczęście, iż swoją architekturą zafascynował krakowskiego artystę - Tadeusza Bystrzaka.
W przededniu Święta Konstytucji 3 Maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły odbyła się uroczysta akademia patriotyczna pod hasłem „Wolność dana i zadana”. W wydarzeniu uczestniczyli Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach-Kołodziej, nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska.
![]() |
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Już od pierwszych chwil akademia miała podniosły i refleksyjny charakter, przypominając wszystkim o znaczeniu jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej.
|
Odział |
Profil |
Rozszerzenia |
Charakterystyka profilu |
|
A |
inżynierski |
matematyka język angielski fizyka lub geografia lub chemia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: matematykę i język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru między przedmiotami: fizyką, geografią a chemią. Ten profil jest doskonałym wyborem dla uczniów wiążących swoją przyszłość z kierunkami technicznymi..
|
|
B |
humanistyczny |
język polski, język angielski, język francuski lub historia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: język polski oraz język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru: język francuski lub historia. Ten oddział jest dobrą alternatywą dla uczniów z wybitnie humanistycznymi zainteresowaniami.
|
|
C |
prawniczo-biznesowy |
geografia, język angielski, biznes, lub wos |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: geografię i język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru pomiędzy: wos-em, a biznesem. Ten oddział odpowiada na współczesne zapotrzebowanie na rynku pracy oraz jest spójny z kierunkami zainteresowań uczniów.
|
|
D |
lingwistytczno-psychologiczny |
język polski, język angielski, język hiszpański, lub biologia |
Wszyscy uczniowie będą mieć dwa rozszerzenia wspólne: język polski oraz język angielski, a trzecie rozszerzenie do wyboru pomiędzy językiem hiszpańskim a biologią. Ten oddział odpowiada obserwowanemu od wielu lat zainteresowaniu nauką języka hiszpańskiego oraz dużej popularności studiów psychologicznych wśród absolwentów naszej szkoły.
|
|
E |
medyczno -pielęgniarski |
biologia, chemia |
Wszyscy uczniowie będą mieć po dwa rozszerzenia z biologii i chemii. Oddział ten cieszy się od kilku lat największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych, chętnych do kształcenia w zawodach medycznych. |
|
F |
medyczno- inżynierski |
biologia, chemia, lub matematyka, język angielski |
Część klasy to odpowiedź na duże zainteresowanie profilem biologiczno-chemicznym, druga część klasy to odział dla uczniów zainteresowanych matematyką. Oddział ten dedykowany jest dla chętnych, pragnących w przyszłości kontynuować naukę na kierunkach politechnicznych i ekonomicznych. Większa ilość godzin języka angielskiego pozwoli również absolwentom tego kierunku na podjęcie studiów w języku obcy. |
W dn. 29.04.2026r. środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy zorganizowało V Konkurs Pocztów Sztandarowych im. kpt. Edmunda Książka dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu dębickiego.
W konkursie wzięło udział 13 drużyn. Nasi uczniowie w składzie Szymon Kieraś - 3F, Piotr Polański - 1D i Kacper Oleksy - 1A zajęli trzecie miejsce w kategorii szkół średnich. Serdecznie im gratulujemy.
28.04.2026r. odbył się II Międzyszkolny Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Powiatu Dębickiego. W zawodach wzięło udział kilkanaście zespołów ze szkół średnich powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3H w składzie. Grzyb Julita, Wolman Anna, Sroczyński Oskar i Tokarz Bartłomiej.
Drużynowo zajęliśmy 8 lokatę. W kategorii nauczycieli nasz opiekun p. Andrzej Pietrasik zajął 3 miejsce. Gratulujemy całej drużynie osiągniętych wyników.
23 kwietnia to w Polsce imieniny Wojciecha. Zbieg okoliczności sprawił, że właśnie tego dnia klasy 3i i 3h stanęły w katedrze św. Wita w Pradze, w której znajduje się grobowiec św. Wojciecha - biskupa męczennika i głównego patrona Polski. Choć większość relikwi św. Wojciech znajduje się w Gnieźnie, to w praskiej katedrze, kościele biskupim - znajduje się jego historyczne miejsce pochówku.
Biskup ewangelizował Prusów i zginął męczeńską śmiercią. W dniu jego imienin, w miejscu z nim związanym, świadomość naszej wspólnej historii z Czechami stała się szczególnie namacalna. To lekcja religii i historii w jednym.
Wycieczka odbyła się w dniach 22-24 kwietnia. Była podróżą w głąb naszej tożsamości.
Niespodziewane zbiegi okoliczności sprawiają, że szkolne wyjazdy stają się czymś więcej niż lekcją poza ławkami.
W dniu 24 kwietnia odbyło się zakończenie klas 4. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, maturzystów pożegnały klasy 3. Wybitymi uczniowe zostali nagrodzeni, a wszyscy uczniowie otrzymali słodką niespodziankę.