Tweet |
![]() |
DZIEŃ WYDZIAŁU MATEMATYKI I INFORMATYKI UJ
Uczniowie klas z rozszerzoną matematyką – 2a, 3a oraz 4a – zostali zaproszeni 5 marca 2025 r. do Krakowa na Dzień Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
![]() |
![]() |
Wysłuchali wykładu „Życie wśród iluzji”, który wygłosił doktor Włodzimierz Moczurad. Uczestniczyli w warsztatach „2, 4, 8 … i co dalej?”; „Teoria gier na co dzień – jak dokonywać wyborów?”, „O wnętrzach, otoczeniach i oddzielaniu”, „Matematyczne podstawy muzyki” oraz „Kilka słów o liczbach zespolonych”, prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów UJ.
![]() |
Absolwenci Wydziału opowiedzieli im o początkach swojej ścieżki zawodowej, uczniowie mogli też porozmawiać ze studentami. Dodatkowo zobaczyli sale, w których odbywają się wykłady i ćwiczenia, a także podziwiali mural autorstwa Ryszarda Paprockiego.
Wrażenia z wyjazdu były bardzo pozytywne.
W dniach 17.02. do 19.02 2025 odbyła się wizyta studyjna do Wrocławia, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły.
Przedsięwzięcie odbyło się dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszy Europejskich projektu pt. „Nowoczesna szkoła – zadowoleni uczniowie” , nr FEPK.07.12-IP.01-004/23. Organizacją wyjazdu zajęła się przez Pani Agnieszka Panek wicedyrektor szkoły a zarazem koordynator projektu.
Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Ostrowie Tumskim. Zostaliśmy wprowadzeni w historię miasta i losy jego mieszkańców. Następie obejrzeliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Marii Magdaleny, Kamieniczki Jaś i Małgosia przy Kościele Garnizonowym i przeszliśmy mostem zakochanych w kierunku Uniwersytetu Wrocławskiego.
![]() |
![]() |
Budynki Uniwersytetu bardzo nas zachwyciły, wnętrza uczelni wywarły na uczniach ogromne wrażenie, zwłaszcza Aula Leopoldyn Nazwa auli pochodzi od fundatora uniwersytetu - cesarza rzymskiego Leopolda I. Jest głównym pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym dziś odbywają się ważne audytoria i coroczne immatrykulacje. Aula Leopoldina jest częścią Muzeum Uniwersyteckiego, więc możliwe jest jej zwiedzanie.
![]() |
![]() |
Z auli przeszliśmy na wieżę matematyczną do której prowadzą Schody Cesarskie. Jej pomieszczenia stanowią ekspozycję muzealną, jest to dawne Obserwatorium Astronomiczne z XVIII wieku, a taras widokowy stwarza możliwość podziwiania panoramy miasta.
Przeszliśmy uliczkami Rynku pod Stary Ratusz Stary Ratusz. To jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, dziś mieszczący oddział Muzeum Sztuki Mieszczańskiej z gotyckim zdobieniami.
Kolejny dzień był równie interesujący z bogatą lekcją historii w budynku Panoramy Racławickiej, który wchodzi w skład Muzeum Narodowego. Obejrzeliśmy obraz przedstawiający zwycięską dla Polaków bitwę pod Racławicami, w której dowodził gen. Tadeusz Kościuszko. Obraz ma 114 metrów szerokości i 15 metrów wysokości.
Kolejny etap naszego zwiedzania to Muzeum Narodowe – główny budynek. W pięknych wnętrzach muzeum podziwiać można dzieła sztuki - obrazy i rzeźby, głównie ze Śląska. To aż 200 000 obiektów, pochodzących z Wrocławia i Dolnego Śląska oraz z dawnych muzeów niemieckich.
![]() |
![]() |
![]() |
W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Metrologi Elektronicznej i Fotonicznej Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Gościł nas profesor Janusz Mroczka, pochodzący z Dębicy absolwent naszego liceum. Informacje o całym spotkaniu i odbytych zajęciach można przeczytać w odrębnym artykule.Wieczorem odbyliśmy spacer zabytkowymi uliczkami Wrocławia, podziwiając rynek i okalające go kamieniczki w świetle latarni.
Ostatni dzień był również bardzo ciekawy a spędziliśmy go we wrocławskim ZOO i Afrykarium. Liczne pawilony zapraszają do obejrzenia rozmaitych gatunków zwierząt i roślin, są to m.in. : afrykarium, odrarium, akwarium, lwiarnia, słoniarnia, ptaszarnia, małpiarnia, motylarnia i wiele innych. Trudno było oderwać wzrok od zwierząt które ufnie spoglądają na zwiedzających, wierząc że nic im nie grozi a gatunek przetrwa. To właśnie jeden z głównych celów wrocławskiego ogrodu zoologicznego.
Po obiedzie w „Przystanek Zoo” ruszyliśmy w drogę powrotna do Dębicy.
ZOBACZ WSZYSTKIE FOTOGRAFIE Z WROCŁAWIA - KLIKNIJ
![]() |
![]() |
W poniedziałek 27 stycznia klasy 2g i 2i wzięły udział w wydarzeniu Australia Day zorganizowanym przez Zakład Filologii Angielskiej oraz Interdyscyplinarne Koło Naukowe WSIiZ w Rzeszowie w ramach współpracy patronackiej tej uczelni i naszej szkoły.
W ramach zajęć przygotowano wykłady, prezentacje, quizy oraz warsztaty, które przybliżyły uczestnikom kulturę, tradycję, język, a także historię Australii.
![]() |
![]() |
Dnia 8 stycznia 2025r. uczniowie z klasy 2G brali udział w lekcji bibliotecznej na temat „Mam tę supermoc”- zajęcia literackie z elementami biblioterapii w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. Podczas lekcji uczniowie wykonywali zadania praktyczne, dowiedzieli się jak stworzyć poetycki kolaż.
Zajęcia przedstawiły wiadomości poświęcone samoakceptacji, poznania swoich mocnych stron, budowania wiary w siebie i wzmacniania poczucia wartości.
Klasa 2G z zaangażowaniem uczestniczyła w lekcji.
Byliśmy w miejscu położonym w centrum rozpędzonego miasta, u styku głównych arterii, obok Urzędu Marszałkowskiego i Miejskiego, w otoczeniu licznych sklepów, szkół i galerii, niedalekiej odległości od rynku, dworca autobusowego i kolejowego.
Panuje tam półmrok i cisza, która harmonizuje z architekturą tego miejsca, które pozornie nie pasuje do tak różnorodnej aglomeracji, jaką jest Rzeszów. Miejscem naszej wycieczki było Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej parafia pw. Wniebowzięcia NMP i klasztor oo.Bernardynów.
![]() |
![]() |
Ojciec Emil – franciszkanin jako nasz przewodnik zapoznał z historią tego kościoła i klasztoru.
Wiemy, co to jest alabaster i jak go wykorzystano w wystroju świątyni i jaki jest związek rodu Ligęzów, fundatorów kościoła rzeszowskiego, z Sanktuarium Narodzenia NMP w Zawadzie koło Dębicy. Słuchaliśmy Ojca siedząc, w prezbiterium w zabytkowych rodowych stallach z 1900 roku.
![]() |
![]() |
Podziwialiśmy najważniejszy i najcenniejszy zabytek rzeszowskiej bazyliki figurę Madonny z Dzieciątkiem otoczoną od lat żywym kultem. Jest to późnogotycka rzeźba z lipowego drewna powstała w kręgu krakowskiej szkoły Wita Stwosza, a pochodzi z przełomu XV/XVI w.
Wiemy dlaczego kościół ten został nazwany słuchalnicą Rzeszowa, a sam Rzeszów Wenecją Wschodu.
W kościele w okresie świątecznym będzie można podziwiać ruchomą szopkę, która jest atrakcją nie tylko dla dzieci.
12 grudnia uczniowie klasy 3A uczestniczyli w warsztatach plastycznych "PICASSO NA TALERZU" zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Zajęcia miały dwie części - teoretyczną i praktyczną.
![]() |
![]() |
Najpierw pani prowadząca warsztaty zaprezentowała sylwetkę twórczą Pabla Picassa oraz ciekawostki z jego życia, wśród których jest praca w pracowni ceramicznej, gdzie malował talerze w oryginalne wzory.
![]() |
![]() |
Dlatego w drugiej części zajęć uczniowie próbowali swoich sił w tworzeniu własnych talerzy i figurek.
![]() |
![]() |
Wszyscy wykonali unikalne prace malując ceramikę, wykazując się przy tym własną kreatywnością. Zajęcia były doskonałą okazją do pobudzenia wyobraźni oraz rozwoju umiejętności manualnych.
![]() |
![]() |
W dniu 10.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie uczelni WSPIA uczestniczyli w święcie bezpiczeństwa. Jest to impreza cykliczna. Młodzież mogła uczestniczyć nie tylko w wykładach - 1 OGÓLNOOOLSKI KONGRES BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY, ale również pokazach dynamicznych cieszących się dużym zainteresowaniem.
![]() |
Dzisiaj nasi uczniowie wraz z uczniami ZS nr 2 w Dębicy, uczestniczyli w jednodniowym Rajdzie Rowerowym. Przejechali unikalną trasą rowerową Velo Czorsztyn, położoną w malowniczym krajobrazie nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Wszyscy pokonali 30 kilometrową trasę, a warto zaznaczyć, że trzech uczniów przejechało trasę na rolkach.
W dniu 3 czerwca klasa 1g pojechała do Rzeszowa na spotkanie ze swoim dawnym wychowawcą panem dr Krzysztofem Kosińskim, który od dwóch miesięcy pełni funkcję Dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Wojewódzkim. Było to bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Pan Dyrektor opowiadał uczniom o swojej nowej pracy i o zadaniach, które wykonuje na rzecz rolnictwa i ochrony środowiska w naszym województwie. Uczniowie opowiadali o szkole i wspominali wspólnie spędzone chwile.
Wizyta w Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się spotkaniem z panią Teresą Kubas – Hul wojewodą podkarpackim, która opowiedziała o zadaniach jakie podejmuje jako przedstawiciel Rady Ministrów na terenie województwa.
Uczniowie mieli okazję spotkać się z panią Kurator Dorotą Nowak-Maluchnik oraz wicekuratorem panem Dariuszem Półćwiartkiem. Zapoznali się z zadaniami, jakie pełni Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i na jaką pomoc mogą liczyć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice.
Młodzież miała możliwość poznania struktury urzędu, wydziałów i spraw, które można załatwić w Urzędzie Wojewódzkim oraz obejrzenia Sali Kolumnowej, gdzie odbywają się główne uroczystości wojewódzkie.
Spotkanie było bardzo udane. Dziękujemy za przekazaną wiedzę i słodki poczęstunek. Panu Dyrektorowi Kosińskiemu życzymy wielu sukcesów w nowej odpowiedzialnej pracy.
![]() |
25.04. 2024 r. rozpoczął się dzień pełen wrażeń dla uczniów z klas 1c, 1j, 2e, 3b.
Przybyliśmy do Teatru Bagatela w Krakowie, by zobaczyć „Przygody Toma Sawyera” na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina.
Spektakl w reżyserii Krzysztofa Materny przesycony był kolorami, piosenkami, tańcem i świetną grą aktorską. Wszystko to przeniosło nas w świat widziany z perspektywy nastolatka i jednocześnie osoby dorosłej.
Tom Sawyer nigdy się przecież nie starzeje.
![]() |
![]() |
Na te pytania odpowiedź znaleźli uczniowie klas: 1a, 1i, 1j, 2c, 2h, 2f, którzy 15.03.2024 r. wzięli udział w multimedialnej lekcji w Kinie Radość. Podsumowaniem tego wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina był seans filmowy.
![]() |
![]() |
„Earl, ja i umierająca dziewczyna” to amerykański komediodramat w reżyserii Alfonsa Gomez-Rejona ze scenariuszem Jessego Andrewsa. Film po raz pierwszy wyświetlony został na Sundance Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę główną.
„Lekcja w kinie” okazała się lekcją życia, więc na pewno nie był to stracony czas!
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4a, 4c i 4e wzięły udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.
![]() |
![]() |
![]() |
W targach udział wzięły publiczne i prywatne uczelnie wyższe, szkoły policealne oraz doradcy zawodowi z całej Polski. Oprócz bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni wyższych i pracodawcami uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach, treningach oraz konsultacjach z zakresu rynku pracy.
![]() |
![]() |
![]() |
Opiekę nad uczniami sprawowali: Paulina Bieniasz, Patrycja Bachurska, Agnieszka Mastaj, Łukasz Reguła.
Strona 1 z 2