Hej ogarnięci !!!

Aktualności

Szczególne dary książkowe

Składamy serdeczne podziękowanie pani Renacie Urban za przekazane dary książkowe do szkolnej biblioteki. Dzięki darczyńcy księgozbiór szkolny wzbogacił się o pięć woluminów autorstwa prof. dr hab. Eugenii Łoch.
 
 
Pani Renata Urban, jest chrześnicą autorki książek Eugenii Łoch.
 
 
                                                                              Społeczność I LO
 
 
 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego. 72 dni wolne od zajęć szkolnych!!!

 

Tradycyjnie, z okazji zakończenie roku szkolnego odbyła się Msza  Św. w intencji młodzieży i grona pedagogicznego naszego liceum. Ks. Rafał Jagoda który od 7 lat był katechetą w naszej szkole pożegnał się ze społecznością licealną ponieważ został przeniesiony na parafię do Nowego Sącza.

W czasie uroczystości w szkole dyrektor szkoły - Ludmiła Stelmach - Kołodziej dziękowała zebranym nauczycielom, uczniom i rodzicom za wspólne działania, pracę oraz sukcesy. Ważnym momentem było wręczenie świadectw i nagród uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, sporcie i pracy społecznej

Na koniec spotkania pani dyrektor życzyła zebranym wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku. 

 

Zobacz pozostałe fotografie

 

 

 

Śmierć obrońcy granicy

W związku ze śmiercią żołnierza Wojska Polskiego broniącego granicy państwa i nas wszystkich uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczcili jego pamięć minutą ciszy.

 

Absolwent naszego liceum stypendystą ministra zdrowia.


Jaromir Hunia absolwent naszego liceum otrzymał stypendium ministra zdrowia na rok akademicki 2023/2024.
Stypendium jest wyróżnieniem studentów uczelni medycznych wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub sportowymi.  W trakcie posiedzenia Senatu, które odbyło się 22 kwietnia, studenci odebrali gratulacje od prof. Zbigniewa Gacionga, rektora WUM.

 

Wywiadówka

 

Wywiadówka odbędzie się we wtorek 16 kwietnia 2024 r. o godzinie 16.30.

Zapraszamy na spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 

 

Wielkanoc 2024

 

 

Ein frohes Osterfest sowie viel Spaß beim Eiersuchen!

Jak co roku zajączek wielkanocny odwiedził nasze LO i ukrył dla uczniów same słodkości 🤩 
 Ein  frohes Osterfest sowie viel Spaß beim Eiersuchen! – Wesołych świąt wielkanocnych i dużo radości przy szukaniu jajek!
 
 
 

XVIII SEJMIK EKOLOGICZNY

W dniu 22 marca uczniowie klasy 2F, grupa z rozszerzoną biologią wzięła udział w XVIII Sejmiku Ekologicznym zorganizowanych przez Zespół Szkół Nr 4 w Dębicy. Poruszonych zostało wiele ciekawych a często również kontrowersyjnych tematów, np. wycinanie drzew czy łowiectwo.

Dziękujemy za zaproszenie na Sejmik.

 

Dzień otwarty szkoły

 

 

Publikacje profesora Czesława Surowca

Serdecznie dziękujemy panu Czesławowi Surowcowi - emerytowanemu nauczycielowi fizyki naszej szkoły za przekazanie wydania specjalnego czasopisma „Fizyka w Szkole z Astronomią”.
Fizyka w Szkole z Astronomią” to periodyk dla pasjonatów fizyki i astronomii: nauczycieli, studentów i uczniów. Na łamach prezentowane są m.in. : porady praktyków, opisy eksperymentów, tematyczne felietony i konkursy, najnowsze osiągnięcia w/w dyscyplin oraz  zastosowanie ich w medycynie, przemyśle.

Magazyn prezentuje również nowoczesne metody nauczania fizyki i astronomii oraz testy i zadania o różnym stopniu trudności.  W ten obszar wpisują się artykuły pana Czesława Surowca:

- „Rozwiązywanie zadań fizycznych metodą obliczeń przybliżonych (szacowanie)” ; str. 46,
- „Paradoksy w zadaniach z fizyki”; str. 56,
- „Wykorzystanie symetrii w rozwiązywaniu zadań fizycznych”; str. 59,
- „Rozwiązywanie zadań na zderzenia”; str. 62.

 

Dar naszego absolwenta

Na ręce pani Dyrektor Ludmiły Stelmach-Kolodziej, pan Antoni Kamiński, Dyrektor Szkoły Usług Hotelarskich, przekazał naszej szkole prezent - obraz olejny z wizerunkiem Patrona Króla Władysłwa Jagiełły. Darczyńcą jest Pan Bolesław Gazda z Sopotu. Obydwaj panowie są absolwentami "Jagiełły".
Serdecznie dziękujemy.
 

Pamiętamy!

 1. marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczciliśmy wszystkich tych, którzy w trakcie II wojny światowej, jak i również po niej, walczyli o niepodległość, najpierw z okupantem niemieckim, a później z radzieckim.
Uroczystą akademię ubogacił tematyczny wykład pana Tomasza Czapli – dyrektora Muzeum Regionalnego w Dębicy. Tę wyjątkową lekcję historii uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem i w zadumie. Prelegent zaprezentował też postaci lokalnych Wyklętych, których życie było świadectwem męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej. Za przekazaną wiedzę – serdecznie dziękujemy.

W montażu słowno-muzycznym pięknie zaprezentowali się uczniowie: Aleksandra Oleksy (kl.3B), Ewa Lauria (kl.3C), Zuzanna Misiewicz (kl.3C), Klaudia Ochab (kl.3B), Julia Wadas (kl.3B), Wiktoria Stalec (kl.2G), Zosia Łojek (kl.2G), Karolina Warżała (kl.2C), Patrycja Pyzińska (kl.2H) i Jakub Motyka (kl.2B). Niezawodni: Miłosz Sikora  i Konrad Monica jako wsparcie techniczne oraz Antek Rak - foto.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie wydarzenia: panie Aneta Kwolek i Maria Trojanowska oraz ksiądz Jakub Bączek.

 

 

Harcerz, zawodowy oficer piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.

 

 Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Małozięciowi - prezesowi „Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy” za przekazanie w darze książki autorstwa prof. dr hab. Tomasza Balbusa pt. „Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja”.

Wolumen prezentuje światopogląd i wartości jakie wyznawał oraz normy moralne, którymi się kierował tytułowy bohater – ppłk. Ludwik Marszałek. Postać ta wpisuje się w szeregi lokalnych niezłomnych żołnierzy wyklętych.

           W imieniu społeczności I LO biblioteka szkolna

 

 

 

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.
 

 Imię  ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

 

 

Projekt "Złote Szkoły NBP"

Uczniowie naszej szkoły 16 lutego 2024 r. uczestniczyli w spotkaniu z panem Piotrem Nowińskim - prezesem jasielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

W ramach wykładu "Polski złoty w obiegu od 100 lat - NBP i jego funkcja emisyjna", poznaliśmy historię odrodzenia złotego oraz mieliśmy możliwość oglądnięcia serii kolekcjonerskich NBP (monet, banknotów, medali).

 

„Problem czapek” – taki tytuł nosił wykład prof. UJ Sławomira Dinewa, którego 12 grudnia w auli naszej szkoły wysłuchali uczniowie klas 2a, 3a i 4a.

 

Uczniowie dowiedzieli się, że zadania strategiczne są interesujące nie tylko dla matematyków, lecz znajdują zastosowania w biznesie, informatyce i wielu innych dziedzinach. Podczas wykładu został omówiony jeden z klasycznych problemów dotyczących znajdowania wspólnej strategii – tak zwany problem czapek. Na tym przykładzie prelegent pokazał, czym różni się strategia indywidualna („każdy sobie rzepkę skrobie”) od strategii wspólnej („w kupie siła”).

 

"Ludzie tworzą miejsca i miejsca ludzi" - reminiscencje z promocji książki "Ludzie, ludzie cuda w tej budzie..."         Wyjątkowy gość, absolwent i przyjaciel naszej szkoły - profesor Janusz Mroczka przesłał w dowód pamięci gwiazdkowy upominek - 5 egzemplarzy księgi dedykowanej profesorowi z okazji 70. rocznicy urodzin i 46-lecia pracy    na Politechnice Wrocławskiej "Problemy metrologii elektronicznej i fotonicznej"  z dedykacją dla pań Doroty Stępień, Marty Bonarek- Sochy, Ewy Nowackiej oraz panów Tomasza Kozioła i Stefana Bieszczada.
W czasie spotkania autorskiego w czytelni MiPBP w Dębicy 29XI 2023 roku, prowadzonego przez panią dyrektor Monikę Rojek- Kałek, została odczytana przez panią dyrektor naszego liceum - Ludmiłę Stelmach-Kołodziej laudacja profesora Janusza Mroczki dla pani Haliny Niziołek. Laudacja ta wybrzmiała powtórnie 2XII 2023 w czasie promocji książki "Ludzie, ludzie cuda w tej budzie..." w auli naszej szkoły. Profesor Mroczka skierował wówczas również podziękowania dla pani dyrektor Ludmiły Stelmach- Kołodziej. Prezentujemy teksty obu wystąpień.
        Dziękujemy serdecznie Profesorowi za obecność i pamięć. Czekamy na kolejne spotkania z panem profesorem Januszem Mroczką.
 
 
 
 Podziękowanie profesora Janusza Mroczki dla pani Ludmiły Stelmach - Kołodziej, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy - kiknij, aby przeczytać
 
 
 
 
 

Honorowy Obywatel Miasta Dębica

12 listopada 2023 roku podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Dębicy radni podjęli uchwałę o przyznaniu prof. dr hab. Januszowi Mroczce odznaczenia „Honorowym Obywatelem Miasta Dębica”. Profesor Mroczka – metrolog, twórca polskiej szkoły metrologii elektronicznej i fotonicznej urodził się 27 kwietnia 1952 roku w Dębicy, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Wł. Jagiełły w Dębicy.

 Fragment wystąpienia prof. Janusza Mroczki

 "Panie Burmistrzu, na Pańskie ręce składam podziękowania dla całej wspólnoty Dębicy. Radzie Miejskiej dziękuję za przychylność dla procedury i uchwałę nadającą mi to wyróżnienie.

 Dziękuję Pani Dyrektor I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, Radnej Miejskiej  Ludmile Stelmach-Kołodziej za dostrzeżenie, w uprawianej przeze mnie nauce i pełnieniu misji nauczyciela akademickiego, wartości zasługujących na wystąpienie z wnioskiem o tę godność. Tą godnością dane jest mi dołączyć do obecnej wspólnoty Dębiczan.

 Życzę, aby ta wspólnota była otwarta na wszystkie przejawy i kultywowanie wiedzy oraz studiowanie prawdy we wszystkich jej przejawach: filozoficznym, naukowym i praktycznym; aby była prawdziwym zwierciadłem kultury materialnej i duchowej. ..."

Wniosek o przyznanie wyróżnienia Honorowy Obywatel Miasta Dębicy

Uchwała Rady Miejskiej w Dębicy z dnia 27 października 2023 roku

Wystąpienie prof. Janusza Mroczki Honorowego Obywatela Miasta

 

 

Konkurs biblioteczny

 

 

 

 

Spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Narodowe czytanie w parku DK "Śnieżka" w Dębicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 W czwartek 5 października nasza klasa (2D) i kl. 1D pod opieką nauczycielek - M. Sochy i M. Trojanowskiej uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji Narodowe czytanie 2023 zorganizowanej przez MiPBP w DK Śnieżka w Dębicy. Wszystko odbywało się w malowniczym plenerze w parku, który był zapełniony uczniami z szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz starszymi osobami z domu seniora. Przewodnim tematem wydarzenia była książka ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, której fragment  został zainscenizowany przez aktorów – osoby związane z kulturą w mieście oraz młodzież.

Po odegranej scenie występowali artyści grający na instrumentach – cymbałach i akordeonie. Całość wydarzenia była bardzo ciekawa i starannie przygotowana. 

Justyna Raś kl. 2D

 

"Problemy społeczno-ekonomiczne Afryki - wykład nauczyciela akademickiego lubelskiego UMCS oraz Jordan University College w Morogoro w Tanzanii

21 września gościliśmy w naszej szkole dra  Konrada Czernichowskiego, nauczyciela akademickiego lubelskiego UMCSu oraz Jordan University College w Morogoro w Tanzanii. Gościa powitał wicedyrektor pan Tomasz Kozioł zachęcając młodzież i nauczycieli  do wysłuchania wykładu pt. "Problemy społeczno-ekonomiczne Afryki, Kamerunu i Tanzanii" oraz Adopcja serca jako wsparcie osoby najuboższej - ratowanie sierot od śmierci i głodu. Ukazując  istotę Adopcji Serca przybliżył też Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata ,,Maitri", w którym współpracuje charytatywnie od lat z koordynatorką spotkania dr Małgorzatą Gawle-Wiernasz. Zachecił też młodzież do studiowania w lubelskiej uczelni UMCS.
Gość zaprosił (za zgodą Dyrekcji i Rektora UMCSu) nasze LO do zostania szkołą partnerską UMCSu, co umożliwi m.in częstsze wizyty wykładowców z Lublina do Dębicy.
Ważnym akcentem tego wydarzenia była również wizyta redaktora Obserwatora - pana Janusza Grajcara, która już wkrótce zaowocować ma publikacją w nowym numerze lokalnej prasy.