Tweet |
W niedzielę 2 czerwca 2024 w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci kapelanów Wojska Polskiego ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych przez sowietów w 1940 roku.
Podczas tej uroczystości w obecności biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza pani dyrektor naszego liceum odebrała dyplom przyznający naszej szkole tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH.
Został on przyznany w dowód uznania za troskę społeczności szkolnej o zachowanie pamięci o tzw. "Dębickiej Liście Katyńskiej" na której widnieje ponad 50 nazwiski a 23 z nich upamietniają Dęby Pamięci posadzone na Placu Mikołajkowów Dębicy.
zobacz pozostałe fotografie z dnia patrona naszego liceum
30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie z klasy 2e pod opieką pań Małgorzaty Szczygieł, Katarzyny Mieleckiej i pana Rafała Kołtuna.
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. Konstytucja określa zasady funkcjonowania państwa, organizację i kompetencję najważniejszych organów państwowych.
Serdecznie dziękujemy panu Bogdanowi Rzońcy posłowi do parlamentu europejskiego za przekazanie w darze książki „Unia Europejska - ślady zła, znaki dobra”.
W książce prezentuje część swojej aktywności jako poseł z Podkarpacia
i członek grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Książka zawiera krótkie rozdziały o wystawie w Brukseli poświęconej zaburzonemu
i okradzionemu Jasłu w czasie II wojny i okoliczności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski.
Zachęcamy do lektury.
Biblioteka szkolna
Dnia 24 kwietnia 2024 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w patriotyczno-religijnej uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie związanej z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej. W tym roku obchodzona jest również 80. rocznicę likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez Niemców obozów pracy przymusowej.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać urywków wspomnień dr Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarki i przyjaciółki Jana Pawła II. Wspomnienia przedstawiła młodzież z grypy teztralnej. Wśród wykonawców była uczennica naszej szkoły z klasy 2g Maria Jekiełek.
Po uroczystej mszy św. odbył się Apel Poległych. Przedstawiciele rodzin więźniów pustkowskiego obozu pracy, władz państwowych i samorządowych oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej StolenMemory, która stanowi istotny element kampanii noszącej tę samą nazwę. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, odbieranych więźniom przez Niemców. Celem kampanii o tej samej nazwie jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie im zachowanych przedmiotów.
Dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej wraz z przedstawicielami nauczycieli oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz Żołnierzom Niezłomnym z ziemi dębickiej.
Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.
Imię ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.
Wspólne kolędowanie, czyli „Czerwone Trzewiki ”po raz pierwszy!
21.01. 2024 r. parafianie z Kościoła p.w. Św. Jadwigi w Dębicy mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Czerwone Trzewiki”, które miało miejsce w naszej szkole. W rolę aktorów wcieliła się młodzież z grupy Apostolskiej oraz uczniowie z I LO , z innych szkół średnich i podstawowych. Wydarzeniu temu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanego spektaklu, nad którym czuwał pomysłodawca – ksiądz Jakub Bączek. Wszystkim zaangażowanym w to wyjątkowe, świąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.
Spotkanie opłatkowe
pracowników i nauczycieli
naszego liceum
We wtorek 16 stycznia 2024r. miało miejsce spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach – Kołodziej przywitała zaproszonych gości.W przepięknie udekorowanej auli szkoły złożono sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i połamano się opłatkiem. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Jagiellończycy”. Były wspomnienia i poczęstunek, który zadowolił najbardziej wymagające gusta.Należy podkreślić, że spotkanie stało się bardzo wartościowe i pozwala budować dobry wizerunek szkoły.
W 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego młodzież 1 LO uczestniczyła w spotkaniu z panem Czesławem Łączakiem, działaczem opozycyjnym lat 80-tych. Uczniowie klas 1 b i 3b wzięli udział w obchodach poświęconych ofiarom stanu wojennego na placu Solidarności. Pod Krzyżem Solidarności złożyliśmy symboliczne znicze.
W sobotę 2XII 2023 roku odbyła się w naszej szkole promocja drugiej już książki pani Haliny Niziołek, absolwentki i długoletniej nauczycielki języka polskiego dębickiego "Jagiełły". Przybyło wielu gości, władze powiatu dębickiego, emerytowani nauczyciele i przyjaciele szkoły.
Gościem szczególnym był profesor Janusz Mroczka, absolwent naszego liceum, który 12XI 2023 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dębica, a także był recenzentem książki pani Haliny Niziołek "Ludzie, ludzie, cuda w tej budzie...".Było to wzruszające spotkanie pokoleń.
Uczniowie naszego liceum odczytali wybrane fragmenty z poszczególnych rozdziałów tej obszernej, bo liczącej 700 stron, opowieści, ubarwiając ją piosenkami w wykonaniu Julki Wadas i Klaudii Ochab z III b oraz występem szkolnego zespołu muzycznego "Jagiellończycy". Były wspomnienia, chwile wzruszenia przy kawie i herbacie w szkolnej auli, zamienionej w tym dniu w kawiarnię literacką.
Gratulujemy Autorce i czekamy na kolejne takie spotkania.
kliknij tu i zobacz pozostałe fotografie
Strona 1 z 3