Hej ogarnięci !!!

Uroczystości, akcje, imprezy

Tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH

 

W niedzielę 2 czerwca 2024 w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci kapelanów Wojska Polskiego ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych przez sowietów w 1940 roku.

Podczas tej uroczystości w obecności biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza pani dyrektor naszego liceum odebrała dyplom przyznający naszej szkole tytuł KUSTOSZA PAMIĘCI KAPELANÓW KATYŃSKICH.

 Został on przyznany w dowód uznania za troskę społeczności szkolnej o zachowanie pamięci o tzw. "Dębickiej Liście Katyńskiej" na której widnieje ponad 50 nazwiski a 23 z nich upamietniają Dęby Pamięci posadzone na Placu Mikołajkowów Dębicy.

 

 

,A na wiosnę w Jagiellonce kwitną... kwiaty poezji i prozy." Spotkanie z Panią prof. Haliną Niziołek.

28 maja o godz. 10:30 w auli szkoły odbyło się spotkanie młodzieży z wieloletnią nauczycielką naszego liceum, Panią prof. Haliną Niziołek. Zorganizowane ono zostało przez p. Małgorzatę Frodymę oraz p. Martę Kruszyńską w związku z przeprowadzonym w br. szkolnym konkursem literackim o Laur Złotej Róży przebiegającym pod hasłem: „Świat moimi oczyma”.
 
Pani prof. jako osoba z wieloletnim doświadczeniem, poetka i pisarka, uhonorowana tytułem: Człowiek Roku 2024 „Obserwatora Lokalnego” zgodziła się włączyć w prace komisji oceniającej twórczość uczniów. Jej życzliwe  i merytoryczne wsparcie, pisarskie doświadczenie pomogło oceniającym lepiej dostrzec wielość i różnorodność walorów artystycznych złożonych na konkurs prac oraz spojrzeć na nie z innej perspektywy.
 
Efektem współpracy Pani prof. z organizatorkami konkursu była też niezwykła lekcja poezji, podczas której młodzież mogła nie tylko uzyskać i utrwalić wiedzę z zakresu poetyki, ale też usłyszeć wskazówki dotyczące pisarstwa, które skierowane były nie tylko pod adresem „początkujących poetów i pisarzy”.
Spotkanie to uświetniła swoją obecnością również Pani dyr. Ludmiła Kołodziej, która wyraziła zadowolenie z faktu, że wśród uczniów naszej szkoły są osoby utalentowane literacko.
 
 

Sztandar szkoły w czasie powiatowych obchodów 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


W dniu 3.05.2024 r. poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie:
 
sztandarowy - Paweł Gil
asysta pocztu -  Aleksandra Buszek, Julia Plezia 
 
wziął udział w obchodach 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się na dębickim rynku, gdzie odbył się ceremoniał patriotyczny. Następnie uczestnicy wzięli udział we mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Jadwigi. Na zakończenie uroczystości delegacje władz złożyły wiązanki przed figurą Matki Bożej na Placu Gryfitów.
Zebranym uczestnikom uroczystości uczniowie naszego liceum rozdawali biało - czerwone chorągiewki i kotyliony.

Uczniowie godnie reprezentowli naszą szkołę. 
 
 
 

Konstytucja 3 maja to pierwsza europejska konstytucja, powinna być inspirującym świętem całej współczesnej Europy

30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie z klasy 2e pod opieką pań Małgorzaty Szczygieł, Katarzyny Mieleckiej i pana Rafała Kołtuna.

 Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie. Konstytucja określa zasady funkcjonowania państwa, organizację i kompetencję najważniejszych organów państwowych.

 

 

 

Dar przekazany do biblioteki szkolnej przez Pana Bogdana Rzońcę

Serdecznie dziękujemy panu Bogdanowi Rzońcy  posłowi do  parlamentu europejskiego za przekazanie w darze książki „Unia Europejska - ślady zła, znaki dobra”.

W książce prezentuje część swojej aktywności jako poseł z Podkarpacia
 i członek grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. Książka zawiera krótkie rozdziały o wystawie w Brukseli poświęconej zaburzonemu
i okradzionemu Jasłu w czasie II wojny i okoliczności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta Polski.

Zachęcamy do lektury.

 Biblioteka szkolna

 

 

 

 

Uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie

Dnia 24 kwietnia 2024 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w patriotyczno-religijnej  uroczystości na Górze Śmierci w Pustkowie związanej z obchodami Miesiąca Pamięci Narodowej.  W tym roku obchodzona jest również  80. rocznicę likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez Niemców obozów pracy przymusowej.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać urywków wspomnień dr Wandy Półtawskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück, lekarki i przyjaciółki Jana Pawła II. Wspomnienia przedstawiła młodzież z grypy teztralnej. Wśród wykonawców była uczennica naszej szkoły z klasy 2g Maria Jekiełek.
Po uroczystej mszy św. odbył się Apel Poległych. Przedstawiciele rodzin więźniów pustkowskiego obozu pracy, władz państwowych i samorządowych oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem zamordowanych.
Tegorocznym obchodom towarzyszyło otwarcie objazdowej wystawy czasowej StolenMemory, która stanowi istotny element kampanii noszącej tę samą nazwę. Ekspozycja opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, odbieranych więźniom przez Niemców.  Celem kampanii o tej samej nazwie jest odnalezienie rodzin ofiar i zwrócenie  im zachowanych  przedmiotów.

 

 

Harcerz, zawodowy oficer piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego. Żołnierz Niezłomny.

 

Dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej wraz z przedstawicielami nauczycieli oraz pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ppłk. Ludwikowi Marszałkowi oraz Żołnierzom Niezłomnym z ziemi dębickiej.

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego.
Podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK.
Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. 

 Imię  ppłk Ludwika Marszałka ps. Zbroja nosi 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

 

 

Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

Wspólne kolędowanie, czyli „Czerwone Trzewiki ”po raz pierwszy!

21.01. 2024 r. parafianie z Kościoła p.w. Św. Jadwigi w Dębicy mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Czerwone Trzewiki”, które miało miejsce w naszej szkole. W rolę aktorów wcieliła się młodzież z grupy Apostolskiej oraz  uczniowie z I LO , z innych szkół średnich i podstawowych. Wydarzeniu temu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Publiczność była pod wrażeniem profesjonalnie przygotowanego spektaklu, nad którym czuwał pomysłodawca – ksiądz Jakub Bączek. Wszystkim  zaangażowanym w to wyjątkowe, świąteczne przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Oto magia Świąt- czas spędzony w towarzystwie dobrych ludzi.

 

 

Aby Duch Bożego Narodzenia nas nie opuścił

 


Spotkanie opłatkowe

pracowników i nauczycieli
naszego liceum

We wtorek 16 stycznia 2024r. miało miejsce spotkanie opłatkowe nauczycieli i pracowników szkoły. Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach – Kołodziej przywitała zaproszonych gości.W przepięknie udekorowanej auli szkoły złożono sobie serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i połamano się opłatkiem. Uroczystość uświetnił zespół muzyczny „Jagiellończycy”. Były  wspomnienia i poczęstunek, który zadowolił najbardziej wymagające  gusta.Należy  podkreślić, że spotkanie  stało się  bardzo wartościowe  i pozwala  budować dobry wizerunek szkoły.

 

 

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4283853

Szukaj