Hej ogarnięci !!!

Wycieczki

Czas na przygodę w teatrze…

25.04. 2024 r. rozpoczął się dzień pełen wrażeń dla uczniów z klas 1c, 1j, 2e, 3b.

Przybyliśmy  do Teatru Bagatela w Krakowie, by zobaczyć „Przygody Toma Sawyera” na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina.

Spektakl w reżyserii Krzysztofa Materny przesycony był kolorami, piosenkami, tańcem i świetną grą aktorską. Wszystko to przeniosło nas w świat widziany z perspektywy nastolatka i jednocześnie osoby dorosłej.

Tom Sawyer nigdy się przecież nie starzeje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie konsekwencje wiążą się z byciem egocentrykiem? Czy egoista potrafi się zmienić? Na czym polega intertekstualność? Jak odnaleźć się w gąszczu tekstów?


Na te pytania odpowiedź znaleźli uczniowie klas: 1a, 1i, 1j, 2c, 2h, 2f, którzy 15.03.2024 r. wzięli udział w multimedialnej lekcji w
Kinie Radość. Podsumowaniem tego wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina był seans filmowy.


„Earl, ja i umierająca dziewczyna” to amerykański 
komediodramat w reżyserii Alfonsa Gomez-Rejona ze scenariuszem Jessego Andrewsa. Film po raz pierwszy wyświetlony został na Sundance Film Festival, gdzie otrzymał nagrodę główną.

„Lekcja w kinie” okazała się lekcją życia, więc na pewno nie był to stracony czas!

 

Udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.

W dniu dzisiejszym uczniowie klas 4a, 4c i 4e wzięły udział w XVIII Targach Edukacyjnych EduSalon oraz XVIII Europejskich Targach Pracy WorkExpo.

W targach udział wzięły publiczne i prywatne uczelnie wyższe, szkoły policealne oraz doradcy zawodowi z całej Polski. Oprócz bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami uczelni wyższych i pracodawcami uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w warsztatach, treningach oraz konsultacjach z zakresu rynku pracy.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Paulina Bieniasz, Patrycja Bachurska, Agnieszka Mastaj, Łukasz Reguła.

 

WSPiA dla praworządności

Uczniowie klas: 3b, 4a, 4c, 4e wzięli udział w projekcie "WSPiA dla praworządności", realizowanym przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, przy współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych.
W ramach projektu wystąpiły następujące aktywności: 
- warsztat antydyskryminacyjny nawiązujący do warsztatów "Niebieskoocy",
- warsztat nt. skargowania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Na zakończenie warsztatów miała miejsce debata oxfordzka.
Uczniowie naszej szkoły godnie reprezentowali I Liceum Ogólnokształcące.
 
 

Zajęciach na Wydziale Filologii Angielskiej WSIiZ w Rzeszowie

Dnia 1 grudnia uczennice i uczniowie klas czwartych po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Filologii Angielskiej WSIiZ w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy klas patronackich ILO w Dębicy i WSIiZ w Rzeszowie.

Młodzież naszej szkoły podczas zajęć z native speaker-ami miała możliwość poznać fakty związane z życiem, kulturą, przyrodą, edukacją, muzyką, itp. Australii i Zimbabwe.

Na koniec spotkania ćwiczyliśmy rozumienie tekstu mówionego podczas quizów Kahoot. W miłej i świątecznej atmosferze zakończyliśmy nasze pierwsze warsztaty językowe.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania :)

 

"Jeśli to lektura, to pewnie nuda, przeczytam streszczenie"

Piękna muzyka, cudowne stroje, halki, czerwone korale, wstążki, a na weselu w samym środku izby tańcząca dziewczyna o bardzo smutnym i zagubionym sercu. 
30 listopada klasa 1i obejrzała niesamowitą malarską adaptację "Chłopów" Władysława Reymonta. Obecność młodzieży w kinie wydaje się zaprzeczać poglądowi że "jeśli to lektura, to pewnie nuda, przeczytam streszczenie"

Wycieczka naszej klasy zakończyła się w Muzeum Regionalnym w Rzeszowie gdzie zwiedziliśmy wystawę  noszącą tytuł „Rejsze – Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycji żydowskiej”.
Słuchaliśmy historii Żydów rzeszowskich. Ich niezwykle ciekawa obrzędowości związana z życiem codziennym i licznymi w judaizmie świętami pozwoli nam lepiej poznać naszą wspólną historię.

 

 

Czy można być w pełni niezależnym?

23 listopada klasy II b i II f obejrzały w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie sztukę "Maria Stuart", która miała swoją premierę w niedzielę 19 XI 2023r.

Spektakl przedstawia główną bohaterkę – Marię Stuart tak, jak opisał ją autor dramatu pod tym samym tytułem – Słowacki. Spektakl opiera się na latach 1566-1567, kiedy to królowa po śmierci prywatnego sekretarza Rizza, pomaga swojemu kochankowi zgładzić swego męża Darnleya. Po tym wydarzeniu oboje byli zmuszeni uciec ze Szkocji. Sztuka w reżyserii Martyny Łyko to historia kobiety targanej namiętnościami. Królowa Szkotów od dziecka uczona pokory i uległości odważa się kochać         i sprawować rządy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Chociaż, patrząc przez pryzmat historii, życie bohaterki przypada na okres odrodzenia, to skłania nas ono do głębszych refleksji. Spektakl zachęca widzów do odpowiedzenia na pytanie: czy można być w pełni niezależnym, będąc w związku? Emocjonalny występ wywołał polemikę wśród uczniów o osobowości wrażliwej  na sztukę  i poruszył nawet osoby o typowo ścisłym umyśle.

 

 

„Błogosławieni i miłosierni- rodzina Ulmów z Markowej” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie


Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci pochodzili z Markowej koła Łańcuta.  Byli z pozoru zwyczajną rodziną,  ale ich heroizm przeszedł do historii. W czasie II wojny światowej, w „czasie kalekim”, gdzie wielu zapomniało o człowieczeństwie, oni nie zapomnieli. Pomimo terroru, strachu, problemów finansowych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotowy zaryzykować własne życie, pomagając Żydom. To polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, 10.09.2023 r. dołączyli do grona błogosławionych Kościoła katolickiego.

09.10. 2023 r. w  Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie z losem tego pracowitego i skromnego małżeństwa mogła zapoznać się młodzież z naszej szkoły, oglądając spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”. Wyjazd edukacyjny został zorganizowany w  ramach projektu MEiN „Wzór odwagi: Historia rodziny Ulmów”. Dyrektor szkoły, pani Ludmiła Stelmach- Kołodziej, podkreśliła, że wycieczka ta sfinansowana dzięki temu projektowi, była nagrodą dla klasy 2f i uczniów, którzy w roku szkolnym 2022/2023 mieli najwyższą frekwencję.

 

Film, który odkrywa prawdę o zwykłych, a jednak niezwykłych ludziach

22.09. 2023 r. uczniowie klas 2a, 2d, 2f, 2g, 3c, 3d i towarzyszący im nauczyciele wzięli udział w prelekcji  przygotowanej przez przedstawiciela IPN w Rzeszowie, pana Macieja Rędziniaka, na temat kultury społeczności żydowskiej i prześladowań w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem tego wydarzenia w rzeszowskim Kinie Helios był film „Historia jednej zbrodni” znakomitego dokumentalisty Mariusza Pilisa, opowiadający właśnie historię rodziny Ulmów z Markowej: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci.  Poświęcili swoje życie, by ratować Żydów, ukrywając ich u siebie. Zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie.

 Rodzina Ulmów z  Markowej koło Łańcuta zdała egzamin z człowieczeństwa.

 

Czy miłość i przyjaźń istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł?

  „Spektakl muzyczno-poetycki o rycerzu i współczesnym człowieku”

28.04.2023  r. w towarzystwie Don Kichota i  jego giermka Sancho Pansy-uczniowie klas 1b, 1f -przenieśli się do Hiszpanii dzięki muzycznemu spektaklowi w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

„Don Kichote z Manchy” to tekst liczący ponad 400 lat, a mimo to nadal aktualny. Walka z wiatrakami rozpoczyna wędrówkę w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań: „Jaką cenę przychodzi nam płacić za spełnianie marzeń? Czy można poznać samego siebie? Czy miłość i przyjaźń istnieją naprawdę, czy to tylko cywilizacyjny wymysł?”.

Między innymi te problemy zostały poruszone podczas widowiska, a my- dzięki przygodom błędnego rycerza- zgłębiliśmy niektóre z nich, by podążać za marzeniem!

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4116218

Szukaj