Hej ogarnięci !!!

II Podkarpacki Maraton Biologiczny

Dnia 18 lutego 2021 roku odbył się w formie niestacjonarnej II Podkarpacki Maraton Biologiczny . Został objęty patronatem: Starosty Powiatu Dębickiego , Uniwersytetu Rzeszowskiego, Telewizji Polskiej Rzeszów , Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Udział w przedsięwzięciu wzięli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi i w Krośnie , IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcące im . M. Kopernika w Tarnobrzegu, I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, III Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Tegoroczna edycja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne natury krajowej i światowej. W tym celu prelegenci wygłosili szereg wykładów. Prelekcje poprowadzili :

  • dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Teresa Noga „Sinice, sprzymierzeńcy czy wrogowie człowieka”
  • dr hab. inż. Magdalena Hędrzak- „Chomik europejski, krytycznie zagrożony gatunek w Polsce”
  • dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Konrad Leniowski „Fakty i mity o ochronie środowiska”
  • dr hab. inż. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Jadwiga Topczewska „Jak one to znoszą”
  • dr Małgorzata Falencka-Jabłońska „Antropopresja a ekosystemy leśne”

 Honorowym gościem była Pani dr Małgorzata Falencka-Jabłońska założyciel oraz przedstawiciel Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, którą corocznie pisze kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół średnich w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna edycja. Mamy nadzieje , że kolejna odbędzie się za rok w formie stacjonarnej.