Politechnika Warszawska z wizytą w Jagielle

W zeszłą środę, tj. 7 grudnia 2016 roku, w I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Władysława Jagiełły odbyło się wyjątkowe spotkanie. Szkołę odwiedził 14-osobowy zespół wykładowców, pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej, będącej najlepszą i największą uczelnią techniczną w Polsce.

Jest młodsza niż samo Jagiełło – została założona w 1915 roku. Corocznie studiuje na niej około 40 tysięcy osób (w przybliżeniu tylu, ilu mieszkańców liczy Dębica), a jej budżet porównywany jest z budżetem województwa podkarpackiego.

Wykładowcy PW przeprowadzili dla naszych uczniów cykl wykładów i warsztatów z matematyki, chemii i fizyki. Każdy z nich cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Najciekawszym punktem programu okazał się jednak pokaz koła naukowego „FLOGISTON”, podczas którego przeprowadzano wiele spektakularnych reakcji chemicznych. Dla uczniów dostępne było także stoisko promocyjne, gdzie mogli dowiedzieć się jak wygląda studiowanie na interesujących ich kierunkach oraz poznać zasady rekrutacji na poszczególne wydziały.

Spotkanie było możliwe dzięki dyrektorowi ILO – Leszkowi Klabasze. Nawiązał on kontakt z kanclerzem Politechniki Warszawskiej, dębiczaninem – Krzysztofem Dziedzicem i wystąpił z prośbą o współpracę. Dużym zaangażowaniem wykazali się także rodzice i uczniowie, pomagający w organizacji spotkania.

Zachwyceni szkołą i poznanymi uczniami, goście ILO zaprosili szkolę do dalszej współpracy. Dyrektor nie kryje swego zadowolenia z otrzymanej propozycji, a na kolejne wykłady chętnie zaprosi młodzież z innych szkół z powiatu.