Jak nie czytam, jak czytam - A. Zadoff "Chłopak NIKT"

W związku z promocją czytelnictwa oraz realizacją zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, zamieszczamy recenzję książki, zakupionej do biblioteki szkolnej  ostatnim czasie. Autorem recenzji jest uczeń pierwszej klasy naszej szkoły, jeden z najbardziej aktywnych czytelników:

"Kiedy zobaczyłem tę książkę na półce w szkolnej bibliotece, nie mogłem oprzeć się pokusie i sięgnąłem po nią. To było silne uczucie. Nie wiem, czy wy też coś takiego mieliście kiedyś, ale jest to niesamowite. Czytam bardzo dużo książek, co niektórym wyda się może dziwne, jednak już dawno nie czytało mi się niczego tak lekko i przyjemnie jak powieść Allena Zadoffa "Chłopak NIKT". Książka ma krótkie rozdziały, przez co czyta się ją bardzo szybko. To opowieść o Benjaminie, chłopcu, który po śmierci rodziców został zwerbowany przez Program (tajną jednostkę do zadań specjalnych) i stał się maszyną do zabijania niewygodnych jednostek. To opowieść o chłopcu, któremu zabrano dzieciństwo, a w zamian dano misję, którą musi wykonać bez względu na wszystko. Ale czy na pewno? Czy ten młody chłopak nie okaże uczuć? Czy nie powrócą wspomnienia z dawnych lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie sami, kiedy sięgniecie po tę lekturę.

"ja jestem niczym. Misja jest wszystkim. Ale jest też ona..." - tak głosi napis na okładce. Kiedy go zobaczyłem miałem w głowie gotowy scenariusz na zakończenie tej opowieści. No bo co innego może sygnalizować nam pojawienie się "Onej"? Ta historia naprawdę zaskakuje. Biorąc do tę ręki książkę, będziecie mieli zajęcie na kilka dni. Myślę, że każdy z nas choć raz w życiu chciałby zostać superagentem. Trochę było mi żal, że książka tak szybko się skończyła. Ciekawa narracja, dość szorstka, trochę niegrzeczna, dużo akcji, dla mnie - bomba."

Krystian Sojka