Hej ogarnięci !!!

Historia

Spotkanie autorskie

W dniu 8 listopada 2017 roku nasza klasa 3c (humanistyczna) wzięła udział w spotkaniu autorskim w Miejskiej
i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy. O godz. 11 rozpoczęło się spotkanie z Moniką Sznajderman - antropologiem kultury i doktorem nauk humanistycznych, która od 1996 roku prowadzi wydawnictwo ,,Czarne". Głównym tematem rozmowy, prowadzonej przez pana Ireneusza Sochę, była nowa książka pt.”Fałszerze pieprzu”. Historia, którą zawiera książka, jest bardzo tragiczna, bowiem cała rodzina ojca autorki została zamordowana w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie

Historia Żydów -najpierw poznajmy, później oceniajmy !

Dnia 9 października 2017 roku  uczniowie klasy III C rozpoczęli warsztaty w ramach projektu Szkoła Dialogu. Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce, a głównie w miejscowości, w której mieszkamy. Ważne jest również ukazanie wpływu ludności żydowskiej na rozwój społeczny, kulturalny i ekonomiczny naszego kraju.

Podczas pierwszego spotkania poznaliśmy święta, obyczaje i kulturę Żydów oraz dowiedzieliśmy się, w którym wieku pojawili się w Dębicy. Do poznania tych zagadnień prowadzące zajęcia edukatorki z Forum Dialogu - Kasia i Ada - miały przygotowane filmiki
i rekwizyty. Dzięki nim opisywane wydarzenia mogliśmy poznawać na przykładach charakterystycznych przedmiotów. Kolejne nasze spotkanie odbyło się już następnego dnia. Rozpoczęło się ono od powtórki poznanych już wcześniej zagadnień, jednak powtórka ta była przeprowadzona w formie quizu i zabawy, przez co mogliśmy również miło spędzić czas.

Czytaj więcej: Historia Żydów -najpierw poznajmy, później oceniajmy !

Uczniowie I LO i MG1 w Dębicy pamiętali o 78 rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Dnia 18 września   2017   roku   uczniowie I LO w Dębicy i uczniowie MG1 w Dębicy udali się na plac Mikołajkowów, aby uczcić pamięć poległych podczas Agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku czyli zbrojnej napaści Rosji na Polskę. .

Najpierw przemówił Dyrektor  naszej szkoły pan  Leszek Klabacha  witając   przybyłych  uczniów oraz  nauczycieli, następnie Dyrektor MG1 pan Zbigniew Drzymała, który przedstawił historię związaną z tym wydarzeniem. .

Ksiądz  Prefekt  Jan  Majocha   kierując kilka     słów do młodzieży,  poprowadził    modlitwę, podczas której  wszyscy    uczniowie i nauczyciele trwali w zadumie oddając cześć i hołd poległym.

Ta   krótka lekcja  historii  w  plenerze  pozwoliła uczniom pamiętać  o ważnych wartościach jakimi   są  pamięć   i modlitwa o poległych Polakach. 

Magdalena Szczepanek klasa 1c

Gloria Victis - "chwała zwyciężonym"

Łacińska dewiza gloria victis – „chwała zwyciężonym” – oznaczająca najwyższy wyraz czci dla poległych za sprawę wolności
i niepodległości w walce z przeważającymi siłami wroga. W polskiej tradycji historycznej gloria victis łączy się najściślej z pokoleniem uczestników powstania styczniowego, jednakże przez swą uniwersalność obejmuje także tych, których postawa i rola historyczna zostały pozytywnie ocenione post fatum, a więc poległych w walkach o niepodległość z lat 1914-1920, we wrześniu 1939 r., zamordowanych w Katyniu, powstańców warszawskich.

Krzyż stojący na dębickim starym cmentarzu (obok kaplicy)  upamiętnia powstańców z 1863 roku. W jego powstanie i renowację w 2013 roku była zaangażowana społeczność naszego liceum. Dziś, w 153 rocznicę wybuchu powstania przedstawiciele naszej szkoły spotkali się pod powstańczym krzyżem, odmówili modlitwę za poległych powstańców, zapalili biało-czerwone znicze i rozmawiali o przyczynach i skutkach powstania dla przyszłych losów Polski. 

  Zobacz grafiki z okresu powstania

Czytaj więcej: Gloria Victis - "chwała zwyciężonym"

Wykład "Aparat represji w Polsce Ludowej"

W piątek, 29 maja grupa humanistyczna z klasy 2 d wzięła udział w wykładzie historyka IPN - Pana Zenona Fajgera, zatytułowanym "Aparat represji w Polsce Ludowej", który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej
w Dębicy.

Po wysłuchaniu wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną i pokazem filmów edukacyjnych, uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których pracowali z oryginalnymi, nie publikowanymi materiałami operacyjnymi SB.

Olimpiada historyczna

Piątka uczniów z naszej szkoły: Maria Hamela, Dominik Czech, Mariusz Idzik, Gabriela Wołowiec (II c) oraz Michał Puźniak ( II a) wzięła udział w XLI Olimpiadzie Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Ich zadaniem było przygotowanie pracy badawczej na wybrany przez siebie temat. Prace zostały wysłane na Uniwersytet Rzeszowski, gdzie komisja po dokonaniu oceny tekstów, zakwalifikowała do etapu okręgowego dwie nasze uczennice: Marysię i Gabrysię. Ich zadaniem było napisanie kolejnej pracy, tym razem już na Uniwersytecie Rzeszowskim,, a następnie wypowiedź ustna. Do etapu ustnego zakwalifikowała się Marysia, lecz niestety nie udało jej się uzyskać na tyle punktów, aby zdobyć kwalifikację do olimpiady centralnej.

Sam udział w olimpiadzie to wielkie wyzwanie, a każda kolejna kwalifikacja to wielki sukces. Uczestnicy olimpiady podkreślają, że do plusów należy zaliczyć nowe doświadczenia i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z młodzieżą z innych ( najlepszych) szkół w województwie. Do minusów zaliczają jednak brak jasnych kryteriów oceniania.

Nie odstrasza ich to jednak i już zapowiadają, że w następnym roku też będą walczyć o sukces olimpijski.

Gabrysia Wołowiec, II c

Uroczyste otwarcie wystawy "Wybory '89 w Polsce południowo - wschodniej"

9 czerwca podczas uroczystego otwarcia wystawy IPN "Wybory'89 w Polsce południowo - wschodniej" w progi I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły zawitał pracownik rzeszowskiego oddziału IPN - dr Marcin Bukała. Uczniowie klas humanistycznych zgromadzili się, aby wysłuchać półtoragodzinnego wykładu historycznego inaugurującego wystawę.

Prelegent skupił się głównie na przedstawieniu sytuacji wyborczej mającej miejsce w województwach: krośnieńskim, tarnobrzeskim, przemyskim i rzeszowskim, przez co przybliżył uczniom historię najbliższego regionu. Niestety Dębica, która w tamtym czasie należała do województwa tarnowskiego nie pojawiła się w wystąpieniu.

 

W związku z tym, swoimi wspomnieniami na temat wyborów 4 czerwca 1989 r. podzielił się znakomity gość - Starosta Powiatu Dębickiego - Pan Władysław Bielawa, który uświetnił swą obecnością uroczystość. W otwarciu wystawy wzięła również udział Dyrektor Wydziału Edukacji, Turystyki, Sportu i Promocji - Pani dr Barbara Pelczar - Białek.

W murach I Liceum gościli także zaproszeni gimnazjaliści.

 

 

 

Polityka historycznej niepamięci

Od 20 lat rozmaici medialni łgarze usiłują nam wmówić, że historia wywiera zbyt duży wpływ na polską politykę i że pod tym względem różnimy się od innych narodów. Wierzą w to ci, którzy albo nie znają świata, albo w swoich biografiach mają coś wstydliwego do ukrycia. Przed kilkoma laty jedna z partii, która chciała swoją kompromitującą przeszłość wymazać z naszej pamięci, używała wyborczego hasła: "Wybierzmy przyszłość". Ale w przeciwieństwie do przyszłości, której nie ma, bo dopiero będzie, przeszłość realnie istnieje i na co dzień odciska się na naszej teraźniejszości.

Czytaj więcej: Polityka historycznej niepamięci

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4016058

Szukaj