Mieli bardzo dużo do powiedzenia

Dnia 08. 12.2015 odbył się II Powiatowy Konkurs – ZIEMIA Dębicka – moja mała Ojczyzna. Konkurs składał się z dwóch części: części kwalifikacyjnej czyli testu i części ustnej czyli przedstawienia prezentacji dotyczącej środowiska przyrodniczego i społeczno-gospodarczego wybranej miejscowości powiatu dębickiego. Do części II konkursu przeszło troje uczniów naszej szkoły: Julia Cynar z klasy 1d, Piotr Czarnawski z klasy 1f i Sebastian Rynkar z klasy 1f. Wszyscy znaleźli się w gronie wyróżnionych.

I miejsce zajął Piotrek Czarnawski. Przedstawił prezentację dotyczącą Jodłowej.

W swojej pracy zwrócił uwagę na procesy rzeźbotwórcze, które współcześnie modelują rzeźbę terenu Pogórza Ciężkowickiego, omówił problem świadomości ekologicznej w miejscowości, w której mieszka i przedstawił echa I wojny światowej na terenie Jodłowej. Zwrócił uwagę na to, że na cmentarzu z czasów I wojny światowej pochowani są zarówno żołnierze armii austro-węgierskiej  jak i rosyjskiej, obok siebie leżą Rosjanie, Austriacy, Chorwaci i Bośniacy, leżą katolicy, prawosławni i muzułmanie.

Nagrodę za I miejsce ufundował STAROSTA POWIATU DĘBICKIEGO.

Za wyróżniającą wiedzę na temat powiatu dębickiego nagrodę od POSŁA NA SEJM RP KAZIMIERZA MOSKALA otrzymała Julia Cynar. Julka przedstawiła różnorodność flory i fauny stawów w Kozłowie. Obserwatorów swojego wystąpienia zachwyciła opowieścią o swoim pradziadku Janie Podgórskim.

Sebastian Rynkar otrzymał nagrodę od REDAKTORA NACZELNEGO OBSERWATORA LOKALNEGO – TYGODNIKA POWIATU DĘBICKIEGO. Sebastian przedstawił sieć hydrograficzną Pilzna, przybliżył sylwetki mieszkańców Pilzna, którzy wsławili się zaangażowaniem w walce niepodległościowej w czasie I wojny światowej oraz  zasygnalizował konieczność rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

- Relacja z przebiegu konkursu ukaże się wkrótce.