II POWIATOWY KONKURS : ZIEMIA DĘBICKA – MOJA MAŁA OJCZYZNA

W dniu 08.12.2015 roku w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs – Ziemia Dębicka – Moja Mała Ojczyzna. Patronat nad konkursem objęli Starostwo Powiatowe w Dębicy, wójt Gminy Dębica, poseł na Sejm RP Kazimierz Moskal, „Obserwator – Tygodnik Powiatu Dębickiego”  oraz dyrektor I LO w Dębicy.

Fot. (od lewej)  Piotr Czarnawski – laureat I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

w czasie prezentacji i Michał Persak – laureat I miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych

w chwili wręczania nagrody  przez starostę powiatu dębickiego Andrzeja Regułę

– fot. Konrad Jezioro

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Łącznie 45 osób.

Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw odbył się test ze znajomości geografii, historii i problemów współczesnych powiatu dębickiego. Test poprawiali nauczyciele, opiekunowie uczniów. Po podsumowaniu wyników do części ustnej zakwalifikowano 16 osób z najwyższymi wynikami, 8 w kategorii szkół średnich i 8 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Do części ustnej zakwalifikowali się ze szkół średnich:

Marek Borkowski (ZS nr 4 w Dębicy), Julia Cynar (I LO w Dębicy), Piotr Czarnawski (I LO w       Dębicy), Karolina Dolczak (II LO w Dębicy), Agata Jędrzejczyk (ZS nr 1 w Dębicy), Gabriela          Krzyżak (ZS nr  4 w Dębicy), Sebastian Rynkar (I LO w Dębicy), Paweł Szlachta (II LO w Dębicy).

W kategorii szkół gimnazjalnych do części ustnej zakwalifikowani zostali:

Patryk Cudak (MG nr 3 w Dębicy),  Małgorzata Czaja ( ZS w Nagawczynie), Wiktor Misielak (ZS w Siedliskach Bogusz), Wiktoria Pasek (ZS w Podgrodziu), Michał Persak (ZS w Straszęcinie),        Patryk Pociask (Gimnazjum przy I LO w Dębicy), Karolina Szczudło (ZS

w Nagawczynie),       Weronika Wójcik (  MG nr 1 w Dębicy).

Na część drugą konkursu składały się prezentacje przygotowane przez uczestników, które dotyczyły wybranej miejscowości powiatu dębickiego. W prezentacji uczestnik musiał omówić położenie miejscowości, element środowiska przyrodniczego, lokalny problem oraz przedstawić epizod historyczny lub ciekawego człowiek.

Uczestników oceniała komisja w składzie dr Barbara PelczarBiałek (dyr. Wydziału Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Dębicy) , Ryszard Pajura (redaktor naczelny Obserwatora – Tygodnika Powiatu Dębickiego) i  Zdzisław Siwula ( vice wójt Gminy Dębica).

Wystąpienia uczestników obserwowali starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, vice starosta Mateusz Pasek, wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, pani Dorota Znamirowska, która była przedstawicielem posła na Sejm RP Kazimierza Moskala, dyrektor I LO Ryszard Pękala, nauczyciele opiekunowie uczestników, nauczyciele i młodzież I LO.

Po zakończeniu wystąpień uczestników przewodnicząca komisji dr Barbara Pelczar Białek ogłosiła wyniki:
            Kategoria szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Michał Persak (ZS w Straszęcinie),

II miejsce Małgorzata Czaja (ZS w Nagawczynie),

III miejsce Wiktor Misielak ( ZS w Siedliskach – Bogusz)

Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Piotr Czarnawski (I LO Dębica),

II miejsce - Agata Jędrzejczyk (ZS nr 1 w Dębicy),

III miejsce – Paweł Szlachta (II LO w Dębicy).

Nagrody specjalne otrzymali:

NAGRODA POSŁA NA SEJM KAZIMIERZA MOSKALA – Julia Cynar I LO w Dębicy

NAGRODA SPECJALNA STAROSTY -  Gabriela Krzyżak ZS nr 4 w Dębicy

NAGRODA WÓJTA GMINY DĘBICA – Wiktoria Pasek (ZS w Podgrodziu),

Karolina Szczudło ( ZS w Nagawczynie),

Weronika Wójcik (MG1 w Dębicy).

NAGRODA OBSERWATORA – TYGODNIKA POWIATU DĘBICKIEGO – Sebastian Rynkar ( I LO

w Dębicy)

NAGRODA DYREKTORA I LO W DĘBICY – Marek Borowski – ZS nr 4 w Dębicy

Dziesięciu uczestników o najwyższej punktacji otrzymało listy gratulacyjne od posła Kazimierza Moskala, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy dużej  wiedzy na temat powiatu dębickiego.

Uwagę należy również zwrócić na koncert uczniów I LO, który odbył się w czasie, gdy opiekunowie oceniali prace części kwalifikacyjnej. W występie brali udział uczniowie klasy 1a Wiktoria Chęciek, Natalia Kaput, Jakub Morawczyński, Michał Mytych i Kamil Szpak oraz klasy 1f Ola Maciuba i Gabriel Mucha.

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy.

Aneta Kwolek

Anna Wilczyńska

Andrzej Pietrasik

Tomasz Kozioł