Nagrody Honorowe Świadek Historii – dla pana Adama Kantora, absolwenta naszej szkoły

W piątek, 25 listopada, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się niezwykła uroczystość. Już po raz piąty przyznane zostały Nagrody Honorowe Świadek Historii. Nagrody te są przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętnienia historii narodu polskiego w regionie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci  Narodowej.

Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji znalazł się pan Adam Kantor.

Jako uczeń naszej szkoły był inicjatorem powstania młodzieżowej organizacji „Orlęta”, nawiązującej do tradycji Orląt Lwowskich. Na skutek doniesienia do PUBP w Dębicy został aresztowany 20 lipca 1949 roku. Oskarżony o przynależność do tajnych organizacji, posiadanie broni i pozyskiwanie środków finansowych na działalność organizacyjną, został skazany na karę 7 lat więzienia, utratę praw publicznych i konfiskatę mienia. Zwolniony został w 1954 roku.

W latach 80-tych pan Kantor był aktywnym działaczem NSZZ Solidarność. W tym czasie wielokrotnie go zatrzymywano i przesłuchiwano przez MO, SB i WOP.

Pan Adam Kantor jest świadkiem historii już od wielu lat. Na spotkaniach z młodzieżą dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Jako absolwent I Liceum im. Władysława Jagiełły w Dębicy pan Kantor w sposób szczególny wyróżnił naszą szkołę, zapraszając przedstawicieli do udziału w uroczystości nadania Nagród Świadek Historii.