NASI ABSOLWENCI - Rozmowa z Aleksandrem Psują

Witaj Aleksandrze! Dziękujemy, że zgodziłeś się na przeprowadzenie wywiadu z Tobą. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu i cieszymy się, że mamy możliwość rozmawiać z najlepszym studentem medycyny na Uniwersytecie Warszawskim.

Dziękuję, mi również jest bardzo miło móc odpowiedzieć na Wasze pytania. Ale na wstępie chciałbym zdementować pogłoski jakobybym był najlepszym studentem WUMu. Prędzej zgodziłbym się z określeniem jeden z lepszych. Dodatkowo pragnę zauważyć, że nie jestem jedynym tegorocznym absolwentem WUMu i I LO jednocześnie. Bartek Sieradzki, bo o nim mówię, osiągnął lepszą ode mnie średnią i myślę, że warto by było także posłuchać jego odpowiedzi na Wasze pytania.

• Byłeś uczniem naszego liceum- jak wspominasz te czasy?

• Liceum wspominam dobrze, bo nauczyło mnie ambicji i stawiania sobie wysoko poprzeczki.

• Jaki był Twój ulubiony przedmiot i nauczyciel?

• Moim ulubionym przedmiotem była matematyka, bo nie bez powodu jest królową nauk. Uważam ją za najważniejszy przedmiot w edukacji każdego młodego człowieka, ponieważ uczy logicznego myślenia. Jak wiemy, lepiej być tym, który rozwiązuje problemy, niż tym, który te problemy powiela, a do tego logiczne myślenie jest niezbędne. Z kolei moim ulubionym nauczycielem była pani profesor Anna Dominiak [nauczycielka chemii]. Podobało mi się, że zawsze na zajęciach panował porządek oraz imponowała mi ogromna wiedza Pani Profesor.

• Kiedy podjąłeś decyzję, że chciałbyś zostać lekarzem?

• Decyzję o tym że chciałbym zostać lekarzem podjąłem na wakacjach po drugiej klasie. Jako że z przyczyn zdrowotnych nie mogłem realizować mojej wymarzonej ścieżki zawodowej (żołnierz wojsk specjalnych), musiałem zweryfikować swoje plany życiowe. Analizując korzyści i wady różnych zawodów między innymi: lekarza, prawnika czy zawodów powiązanych z ogólnie pojętym biznesem, ostatecznie wybrałem zawód lekarza.

• Jakie jest Twoje porównanie jeśli chodzi o naukę w liceum, a na studiach?

• Jak zawsze ważna jest systematyczność, Nulla dies sine linea [ani dnia bez kreski] jak to powtarzał mój tato. Na pierwszym roku bywało ciężko, bo wiedzy do przyswojenia dużo, a czasu do każdego kolokwium zawsze za mało. Jednak z każdym rokiem nauka wydawała się łatwiejsza, gdy wszystkie przedmioty łączyły się w jedną całość. Na późniejszych latach studiów pojawił się system blokowy, który dawał więcej swobody i łatwiej było wygospodarować czas na przyjemności. Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie wolałem naukę na studiach, ponieważ, mimo, że uczyłem się więcej, to wiedza ta była bliższa temu, co chcę robić w przyszłości. Kolegom licealistom mogę powiedzieć: mimo że wydaje się Wam, że ktoś was zmusza do nauki czegoś co nie będzie wam potrzebne w przyszłości, pamiętajcie z każdym poziomem wykształcenia takiej wiedzy będzie coraz mniej. Pamiętajcie trzeba wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. ;-)

• Wróciłbyś chętniej do czasów liceum czy studiów?

• Szczerze nie chciałbym wracać, życie to już ma do siebie, że nie ma powrotów, czas nigdy nie zawraca. To gdzie się teraz znajduję jest wypadkową wszystkich podjętych przeze mnie decyzji, zarówno tych dobrych, jak i tym złych, jak również relacji z innymi ludźmi i to te decyzje i relacje ukształtowały mnie takim człowiekiem, jakim jestem. Jedyne na co teraz patrzę to przyszłość, aby stawać się coraz to lepszą osobą.

• Jaka specjalizacja Cię interesuje?

• Docelowo kardiochirurgia dziecięca, ewentualnie chirurgia urazowa, ale nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji.

Czym zajmujesz się aktualnie? Co robisz na co dzień?

• Aktualnie jako lekarz stażysta odbywam staż podyplomowy w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

• Gdybyś mógł cofnąć czas, zmieniłbyś kierunek kształcenia?

• Tak jak pisałem wcześniej należy wyszukiwać wzrokiem tego, co jest za horyzontem, a nie odwracać się za siebie, dlatego nawet gdybym mógł, niczego bym nie zmienił. Nie znaczy to, że będę lekarzem do końca życia. Pewnego dnia gdy już zrealizuję wszystkie postawione sobie cele i poczuję się spełniony jako lekarz, wyznaczę sobie nowe i nie wykluczam, że wrócę ponownie na studia.

• Co lubisz robić w wolnym czasie? Masz jakieś hobby?

• Wolny czas lubię spędzać w gronie znajomych. Tak zgadza się mam hobby, a nawet dwa, ale niech one pozostaną moją słodką tajemnicą. (śmiech)

• Jakie książki lubisz czytać dla przyjemności?

• Ostatnio w wolnym czasie czytam książki z „Gwiezdnych Wojen“ z nowego kanonu. Obecnie Gwiezdne Wojny Mroczny Uczeń.

• Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi na pytania. Życzymy dalszych sukcesów!

• Dziękuję.

Wywiad przeprowadzili : Natalia Świstara, Kacper Ochotnicki