Hej ogarnięci !!!

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

„To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci…”
/Artur Oppman/

1. marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyklętych przez komunistyczny system. Po II wojnie światowej nie złożyli broni, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina. Przez okres PRL-u nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, faszystami, bandytami; próbowano ich działalność patriotyczną wymazać z kart historii, by następne pokolenia zapamiętały żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego jako wrogów Polski, czego owoce zbieramy do dziś.

W związku z tym 7. marca gościliśmy w naszej szkole pana Romualda Rzeszutka- wiceprezesa Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, pomysłodawcę i koordynatora budowy największego w Polsce pomnika „Żołnierzy Wyklętych” w Mielcu oraz księdza Jana Majochę, obecnie proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Jodłówce- Wałkach, syna sierżanta Jana Majochy pseudonim Urban, działacza podziemia niepodległościowego i żołnierza Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”. Prelegenci bardzo obrazowo i emocjonalnie opisali historię niektórych „bohaterów wyklętych”, odwołując się także do swoich życiowych i rodzinnych doświadczeń. Zwieńczeniem tak wielu informacji o okrucieństwie Polaków wobec Polaków był film dokumentalny „Kwatera Ł”.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 2b: Klaudia Ochab, Julia Wadas, Eliza Stachnik, Miłosz Sikora, Szymon Płaza, Konrad Monica.
Wystawa poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest dostępna obok sali nr 20, dzięki uprzejmości dyrektora  Muzeum Regionalnemu w Dębicy, pana Tomasza Czapli.

 

Aktywna tablica

Nasza szkoła realizuje projekt Priorytet 3 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Dziennik elektroniczny

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
4210696

Szukaj