Tweet |
W dniu 10.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły na zaproszenie uczelni WSPIA uczestniczyli w święcie bezpiczeństwa. Jest to impreza cykliczna. Młodzież mogła uczestniczyć nie tylko w wykładach - 1 OGÓLNOOOLSKI KONGRES BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY, ale również pokazach dynamicznych cieszących się dużym zainteresowaniem.
W dniu 9 pażdziernika na stadionie ZSZ1 odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowały : Beata Grzyb, Zuzanna Blichaż, Maja Chryń, Weronika Czerniecka, Zuzanna Raś, Aleksandra Sobuś, Julia Szczepanik. Zawodniczki dzielnie walczyły i ostatecznie zajęły czwarte miejsce. Opiekę sprawowała Justyna Lach.
"POWSTAŃ I ŻYJ-odkrywając swoje Talenty!" - pod takim hasłem odbyło się tegoroczne spotkanie Młodych w Tarnowie. Młodzież z naszej szkoły (kl. 3B i 2J) miała okazję wysłuchać ciekawych konferencji o odkrywaniu swoich mocnych stron i talentów.
Całe spotkanie było niesamowitym doświadczeniem młodego Kościoła, który jest pełen życia!
Drużyna chłopców w składzie: A. Dobosz 1a, P. Marek 2a, M. Żyłka i K. Gałat 2i, K. Sibiga i D. Baran 3e, K. Pociask 4d wywalczyła 3 miejsce w zawodach powiatowych w sztafecie męskiej. Walka była bardzo zacięta i wyrównana. Zawody odbyły się w ZSZ nr 1 w Dębicy dnia 9.10.2024 r.Opiekun drużyny: Bartłomiej Szarek Gratulacje.
Dzisiaj nasi uczniowie wraz z uczniami ZS nr 2 w Dębicy, uczestniczyli w jednodniowym Rajdzie Rowerowym. Przejechali unikalną trasą rowerową Velo Czorsztyn, położoną w malowniczym krajobrazie nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce w okolicy Pienińskiego Parku Narodowego.
Wszyscy pokonali 30 kilometrową trasę, a warto zaznaczyć, że trzech uczniów przejechało trasę na rolkach.
Regulamin Akcji “Królewskie Życzenia”
125 życzeń z okazji Jubileuszu 125-lecia
I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy
W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin Jana Sztaudyngera - poety, fraszkopisarza, satyryka, tłumacza oraz nauczyciela języka polskiego w Państwowym Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w roku szkolnym 1927/1928.
Wkrótce - 15.10.2024 r. - w naszej szkole nastąpi uroczyste odsłonięcie pięknego muralu upamiętniającego Jana Sztaudyngera oraz rozstrzygnięcie konkursu na autorską fraszkę młodzieży i dorosłych z powiatu dębickiego.
Szczególnie miło nam poinformować, że dyrektor szkoły pani Ludmiła Stelmach-Kołodziej otrzymała pisemne podziękowanie od pana Jana Jacka Sztaudyngera za popularyzowanie twórczości Ojca - Jana Sztaudyngera przez społeczność I LO.
Ponadto, pan Jan Jacek Sztaudynger, za pośrednictwem Wydawnictwa Literackiego, przesłał do szkoły książki z fraszkami Ojca tj.: zbiór fraszek „Piórka prawie wszystkie” oraz tomiki „Krakowskich piórek”.
Za serdeczności i cenne dary książkowe składamy panu Janowi Jackowi Sztaudyngerowi wyrazy wdzięczności.
Dziękujemy!!!
Każdego roku w pierwszy piątek października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Dzięki wsparciu Fundacji Doktor Clown, nasza szkoła również włączyła się w tę akcję. Z tej okazji na drzwiach wszystkich naszych sal zawisły cytaty o uśmiechu, a uczniowe otrzymali uśmiechy w formie naklejek. Na długiej przerwie zaś odbył się Konkurs o Uśmiechu. Pytania dotyczyły działalności Fundacji Doktror Clown, postaci Patcha Adamsa oraz historii Orderu Uśmiechu.
Klasa 2b uczestniczyła w wydarzeniu
|
I Liceum Ogólnokształcące w Dębicy Rok Jubileuszowy
|
W dniu 4 października klasa 2B uczestniczyła w wydarzeniu Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury i pomimo upływu czasu nie tracąc na aktualności.
Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze.
W trakcie wydarzenia dębiczanie, przedstawiciele instytucji, młodzież ze szkół średnich i grup artystycznych czytali fragmenty Kordiana Juliusza Słowackiego
Jak co roku patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka.
W dniu 01.10.2024 r. uczniowie klasy 3D uczestniczyli w „Spotkaniu dla młodzieży z Patronami Roku 2024 r.” Wydarzenie zostało zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.
Zgromadzona młodzież dębickich szkół ponadpodstawowych wysłuchała dwie prelekcje: pani Małgorzaty Byszuk o Witoldzie Gombrowiczu i pani Marty Bonarek-Sochy o Czesławie Miłoszu.
Prelekcje Pań, wsparte prezentacjami multimedialnymi, wyeksponowały najważniejsze wydarzenia z życia wraz z dorobkiem literackim Patronów.
Z wielką radością pragniemy poinformować, że 30 września 2024 r. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, Pani Dyrektor Ludmiła Stelmach - Kołodziej podpisała umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027.
W październiku ubiegłego roku został napisany wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Nowoczesna szkoła – zadowoleni uczniowie” i złożony w odpowiedzi na nabór nr FEPK.07.12-IP.01-004/23. Wniosek napisany przez Panią Agnieszkę Panek wicedyrektora szkoły, a zarazem koordynatora projektu.
Przedmiotowy wniosek o dofinansowanie projektu był pozytywnie oceniony przez Komisję Oceny Projektów. Oznacza to, że spełnił wszystkie wymagane w naborze kryteria wyboru projektów, wskutek czego został wybrany do dofinansowania.
Ostateczna wartość projektu wynosi 1 993 104,01 PLN, w tym:
- 1 744 209,61 PLN - dofinansowanie
- 248 894,40 PLN - wkład własny
Dzięki pozyskanym środkom finansowym szkoła zostanie doposażona między innymi w sprzęt do dwóch pracowni komputerowych, pracowni językowych, pracowni biologicznej, chemicznej, geograficznej
i matematycznej. Zaplanowane dla uczniów zajęcia dodatkowe pozwolą wyrównać szanse edukacyjne i zweryfikować wiedzę. Również nauczyciele będą mogli doskonalić swój warsztat pracy na studiach podyplomowych, kursach i warsztatach.
W dniu 30.09.2024 uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić swoje umiejętności w zawodach lekkoatletycznych w takich konkurencjach jak biegi długie i krótkie, sztafety, skok w dal i wzwyż. Każdy z zawodników punktował, a suma wszystkich punktów składa się na wynik końcowy drużyny. Zawodnikom sprzyjała pogoda i widać było zadowolenie na twarzach. Zacięta rywalizacja odbywała się na stadionie w Mielcu. Za kilka dni wyniki końcowe ukarzą się na stronie szkolnego związku sportowego w Rzeszowie. Skład drużyny: A. Dobosz, M. Babczak 1a, M. Szarek, B. Datsiuk, P. Marek 2a, M.Sak 2b, M. Żyłka 2i, Sz. Dziurzyński, K. Persak, S. Sanecki 3a, B. Haptaś 3h, K. Pociask 4d. Brawa za wspaniałą walkę.
Opiekun drużyny: Bartłomiej Szarek